16. 07. 2023

Váš střed těla je hybnou silou těla.

Váš střed těla je hybnou silou těla. 

Věděli jste, že až 80 % zranění končetin může pocházet ze slabého jádra? 

Když přemýšlíte o síle středu těla, pravděpodobně pomyslíte na „břišáky z oceli“, že? Ale v jádru je mnohem víc než jen povrchní svaly na břichu. Vaše jádro se skládá z břišních svalů kolem střev, zádových svalů, hýžďových svalů, svalů v pánvi a bránice, které pomáhájí při dýchání.

 

Jádro je hybnou silou těla. Pomáhá nahnat vaši sílu do končetin a umožňuje vám snadno provádět každodenní činnosti. Chrání také vaši páteř a míchu a podporuje komunikační cestu vašeho těla s mozkem. Bez základní síly jste náchylnější ke zranění – nejčastěji k bolestem zad.

 

Věděli jste, že až 80% zranění končetin a zad může pocházet ze slabého jádra? Dochází k tomu proto, že když neprovádíte svou sílu skrze vaše jádro, vaše končetiny musí nabrat o to více síly, aby zvládly vámi zadaný povel pohybu. Když se činnosti, které děláte, opakují, tyto svaly a vazy mají tendenci se unavit a jsou náchylnější ke zranění, což vede k bolestem. Ale když je vaše jádro silné, nejen že pomáháte lépe podepřít své končetiny a záda, můžete být také schopni snížit již existující zranění či bolesti na místech, jako jsou ramena, kyčle, záda a kolena.

 

KAŽDODENNÍ CORE TRÉNINKY

Kromě posilovacích cviků speciálně pro zlepšení základní síly můžete také zapojit své jádro, abyste si chránili záda a jiné části těla před bolestí, při každodenních pohybech, jako je chůze, běh, vystupování z auta, chození po schodech nahoru a dolů, zvedání něčeho ze země nebo jiné pohyby, které se odehrávají během tréninku. Cvičení nevyžaduje speciální vybavení a nikdo ani nemusí vědět, že to cviky právě provádíte!

 

Abyste zapojili své jádro během každodenních činností, předstírejte, že se vás někdo chystá praštit do břicha nebo že se Vám chce čůrat. Vyzkoušejte to, i když sedíte u svého stolu nebo při každodenním dojíždění do proáce a můžete zaznamenat rozdíl v úrovni vašeho pohodlí, snížení bolesti zad nebo zvýšení síly jádra, protože budete více v souladu se svým tělem, více stabilní a vyrovnaní.

 

JAK POSÍLIT SVÉ JÁDRO

K tomu, abyste dostali své jádro do kondice, nepotřebujete luxusní vybavení ani členství v posilovně. Následující základní silové cviky jsou snadno proveditelné a vyžadují pouze vaši energii do samotného cvičení. 

 

ODMÍTNUTÍ ODPOVĚDNOSTI: Před zahájením jakéhokoliv cvičební se prosím poraďte se svým lékařem. Používáním mých videí rozumíte a souhlasíte s tím, že Kateřina Bělovská, ani žádné osoby s ní spojené, nenesou vůči vám žádnou odpovědnost za jakékoli zranění nebo ztrátu, kterou můžete utrpět v souvislosti s jakýmkoli obsahem, který zveřejníme.